Fanclubáci v magazínu SDT

čtvrtek 12.05.2022
Zástupce pobočky FCS Svaté Pole v zápasovém magazínu SPARTA DO TOHO!

V elektronické verzi magazínu SPARTA DO TOHO! v rubrice fanoušci, dostávají možnost se vyjádřit i členové Fan Clubu. Tentokrát nám mohl své dojmy sdělit v magazínu k zápasu s Hradcem Králové, předseda jedné z nejstarších poboček FCS Svaté Pole:

Autor: Tomáš Polanský

Na rozhovor s Kvašňákem nikdy nezapomenu

Svaté Pole je malá vesnice se čtyři sta padesáti obyvateli blízko Příbrami. Je jednou z poboček, kde má Sparta svůj Fan Club. Ten vznikl už 2. 10. 1970 a patří mezi ty nejstarší. Více nám řekl jeho předseda Kamil Junger.

Jedním ze zakladatelů sparťanské pobočky byl Kamilův otec. „V naší obci bylo několik sparťanů, kteří pravidelně jezdili na zápasy Sparty. Otec navrhl, ať vytvoří Fan Club přímo spadající pod tehdejší Sparta Club, sídlící v ulici naproti nynějšímu Fanshopu Letná. To se také stalo a od té doby to šlape.“ Po založení Fan Clubu se začaly pořádat autobusové výjezdy a o činnosti pobočky se dozvěděli lidé díky plakátům Sparty, které členové věšeli po Svatém Poli. V té době však založení pobočky způsobilo komplikace kvůli tehdejšímu režimu.

„Zpočátku nebyly problémy žádné. Vznikly až později a bylo to dané tím, že jsme měli velké množství členů. Bylo nás přes sto. Komunistům se to nelíbilo, protože se tam dělaly i plesy, karnevaly, běžecké závody pro děti a mnoho dalších aktivit. Na hodně z nich byl vstup zdarma. Komunisté to moc nechtěli vidět, i když nevím proč. Kontrolovali nás a dost po nás šli, dokonce našim členům vyhrožovali, což přispělo k tomu, že se náš počet snižoval. Dnešní mládež vůbec neví, co to bylo, a asi jen těžko si to umí představit.“ To ovšem nebylo v souvislosti s vedením Fan Clubu všechno. „Otec musel každý rok posílat dokumenty o tom, že chce vykonávat tuto aktivitu v místě bydliště. K tomu dostával povolení, že to může dělat. Všechno máme evidované a archivované. Bylo to náročné období, které výrazně ovlivnilo chod naší pobočky.“

V současnosti má Fan Club ve Svatém Poli 44 členů. Kamilův otec byl jeho předsedou až do roku 2018, kdy po něm žezlo převzal právě Kamil. „Dalo by se říct, že jsem tam během jeho posledních měsíců ve funkci chodil místo něj a řešil spoustu věcí. Přece jen už měl svůj věk. Otec byl však velmi rád, že jsem to přebral po něm a zůstalo to v rodině.“ To, že už nebyl předsedou, neznamenalo, že o činnost pobočky nemá zájem. „O tu se stále zajímá a také chodí mezi nás, když máme schůzi. Udělali jsme z něj čestného předsedu. Je to pravý sparťan, co k tomu dodat. Za ta léta tam má spoustu kamarádů, ale bohužel, někteří mu už zemřeli. Ze zakládajících členů zůstal jediný naživu.“ Sice je mu už 89 let, ale Spartě fandí stále. „Na Letnou už sice nejezdí, ale klubem pořád žije. Doma sleduje všechna utkání a pravidelně se o nich spolu bavíme.“

Kamil jezdí na téměř všechna domácí klání. „Jezdí nás obvykle patnáct a většinou autobusem. Máme to zhruba padesát kilometrů od Prahy. Hodinu a půl před výkopem jsme na Letné, kde si vyzvedneme lístky, a pak jdeme do Fanshopu. Během duelu sedíme spolu s naším Fan Clubem v sektoru A27.“ Po příchodu na stadion vyvěsil vlajku. Během zápasu bylo vidět, že je hrdý sparťan. Celé klání prožíval emotivně. S kamarádem probíral dění na hřišti a pozorně sledoval duel. Kromě toho také zmínil, že se mu líbí místa nad kotlem, kde si užívá atmosféru. Na venkovní souboje už moc nejezdí, protože nemá tolik času. „Pár lidí z naší pobočky však cestuje i na ně. Když se ještě hrávalo v Příbrami, tak jsem nikdy nechyběl.“ 

Velkou událostí pro pobočku byly oslavy 50. výročí od založení Fan Clubu. „Myslím si, že jsme druhá nejstarší pobočka v Česku, a takové kulaté jubileum bylo zapotřebí patřičně oslavit. Akce se konala v restauraci v naší vesnici a přišlo tam přes padesát lidí. Měli jsme to postavené na debatě s Lumírem Mistrem a Honzou Bergrem. Kromě toho se tam přečetla bohatá historie pobočky a také jsme připravili výstavu o naší historii a tombolu. V závěru už byla volná zábava.“ Kamil hodnotil tuto slavnost velmi pozitivně a ještě doplnil, že se na ní objevila i vzácná návštěva. „Přijel za námi tehdejší stoper Sparty Semih Kaya a strávil s námi nějaký čas. Darovali jsme mu naši vlaječku a popovídali jsme si s ním. Naše turečtina není nejlepší, tak jsme tam měli překladatele od nás z vesnice, který nám pomohl. Kaya se se všemi vyfotil, a dokonce mi přivezl dres s podpisem. Byli jsme velmi rádi za to, že se za námi zastavil.“

Kamil fandí Spartě odmala. „Určitě na to bude mít otec vliv. Když jsem studoval v Praze, tak jsem chodil na každý zápas, pokud se dalo. Někdy jsem se přidal k tátovi a šel s naší pobočkou.“ Jeho nejpamátnější moment v souvislosti s klubem se odehrál před více než třiceti lety. „Měl jsem na schůzi možnost osobně mluvit s Andrejem Kvašňákem, a dokonce jsem seděl vedle něj. Na to nikdy nezapomenu.“ Sparta pro Kamila znamená všechno. „Je to srdce. Nedá se to víc rozvinout, vždyť to na mně i vidíte, všechny věci mám sparťanské. Sparta je můj život.“ Kamil by byl rád, kdyby pobočku přebral někdo z rodiny. „Mám tři dcery, které sice říkají, že fandí Spartě, ale myslím si, že je to až tak nezajímá. Na zápasy nechodí, takže asi nebudu mít v rodině svého nástupce.“ Na druhé straně ho však těší, že se počet členů Fan Clubu rozšiřuje. „Je o to zájem, nejen v naší vesnici, ale i v okolí, což je dobře. Už teď máme nové žádosti na další sezonu a přibývají i mladí členové, což mě těší.“

celý magazín SDT